Autor Wątek: Warto albo i nie warto poczytać lub zobaczyć  (Przeczytany 9741 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wacha

• Administrator
  • Dzida laserowa
Odp: Warto albo i nie warto poczytać lub zobaczyć
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 28, 2013, 13:31:54 pm »
Dokument o rozwoju rosyjskich wozów bojowych do T-90 włącznie (ogólna znajomość rosyjskiego wskazana):
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=cJFmethiJ3o

akbar

• Gość
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 21, 2014, 00:04:17 am »
http://nowahistoria.interia.pl/historia-na-fotografii/polacy-w-bitwie-o-ankone-zdjecie,iId,1528268,iAId,122159#iwa_item=1&iwa_img=1&iwa_hash=26789&iwa_block=fakty
Kilka zdjęć 2 KP z okresu walk o Ankonę.

PS. Brakuje tu tematu "Linki do artykułów i komentarze" (jak na FMSL), więc mam nadzieję, że dałem w dobrym miejscu.

Offline zaratustra

• =OPS= Leader / GG: 2250882
  • Administrator
  • Dzida laserowa
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 21, 2014, 18:35:26 pm »
Spokojnie można tutaj komentować i wrzucać linki.

Tako rzecze,
Zaratustra

akbar

• Gość
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 22, 2014, 22:47:45 pm »
W sumie reklama książki, jakby kogoś interesowało: Wasilij Briuchow "Czerwony czołgista. Wojna w t-34 na froncie wschodnim".
A swoją drogą wydaje mi się, że gdzieś to chyba tu widziałem, więc jak było to przepraszam i do wywalenia.

Offline zaratustra

• Administrator
  • Dzida laserowa
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 23, 2014, 14:05:17 pm »
Czytałeś to akbar? Godne polecenia?

akbar

• Gość
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 23, 2014, 22:29:52 pm »
Jeszcze nie i nawet nie widziałem w księgarniach. Ale czytając fragment zamieszczony w linku to może być podobne do "Jastrzębi Stalina" czyli trzeba użyć filtru czasu i propagandy. Na razie przegryzam się przez "Elitę Luftwaffe". Trochę ciężko idzie.

Offline Philip79

• L44
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 29, 2018, 16:55:09 pm »
Nie zauwazyłem aby materiał gdzies był, więc postanowiłem wrzucić, bo zrobił na mnie dość duże wrażenie.
Jest to operacja odpalenia, wykopanego działa samobieżnego ISU-152 (tak, tego maleństwa).

https://youtu.be/HrdcGv2SBAg

gdzieś powinno być jeszcze nagranie , jak go wyciągali z czarnoziemu

Dodam może jeszcze małe info na temat tej maszyny, dla tych co są zainteresowani, gdyż pisanie o tych pojazdach sprawia mi niebywałą radość  :058:

Tak więc, z deski kreślarskiej mianowany jako Obiekt 236, a na cześć wielkiego wodza ISU-152, wyszedł w 1943 roku, jako ciężkie działo szturmowe, z przeznaczeniem, niszczenia ciężkich umocnień, a nawet artylerii samobieżnej, bo działo nosiło do 12-14 km, a w leju po takim pocisku można sobie spokojnie zafundować luksusową ziemiankę M-4, wraz z wychodkiem.  :036:

Jednak gdy rosjanie zobaczyli co "działeczko, lub działunio", a poważniej armato-haubica ML-20S kalibru 152mm, robi przykładowo ze standardowym w 1943r, czołgiem wehrmachtu, jak: Panzer kpfw IV, doszli do wniosku, iż będzie doskonale spełniał się, także w roli niszczyciela czołgów. Aby pogłębić wyobraźnię, powiem, że pocisk do ISU-152 ważył prawie 49kg, wylatując z lufy z dość dużą prędkością jak na takie działo, bo w zależności od rodzaju, prawie, że 600m/s, tak więc zniszczenie celu z odległości 1,5km było jak najbardziej realne, chociaż, nawet, strzelając cięższym pociskiem, po torze bardziej stromym, wystarczyło chyba samo trafienie i z takiego PZ III nie zostało prawie nic   :024:

Właściwie to jakby ktoś zamieścił zdjęcia ofiar tego niedźwiedzia, po trafieniu pociskiem burzącym, było by fajnie (pod warunkiem, że coś z tej ofiary zostało), gdyż rosjanie, często nawet nie używali pocisków ppanc, tylko zwykłych burzących, gdyż mieściło się jedynie ok. 20 pocisków, jednego rodzaju zestawów, bo pociski podobnie jak w Josefie były 2 elementowe (łuska i ładunek miotający), więc facet który robił za ładowniczego, zapewne nie był wzrostu i postury gen. Jaruzelskiego (który ponoć zaczynał w plutonie ciężkich karabinów i kiedyś miał biegać z karabinem DSzK), chciałbym to widzieć.  :047:

A tutaj mała galeria:
[spoiler]

tutaj mamy 100% przykład przelotu pocisku ISU-152 przez wieżę Panthery

tutaj był tylko rykoszet

tutaj juz nie  :047:

tutaj nie jestem pewien

tutaj chyba po prostu zdmuchnęło wieżę, lub wyleciała po eksplozji amunicji.

jest to ponoć ofiara ISU-152, ale co to było, trudno określić.

[/spoiler]
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 29, 2018, 17:00:59 pm wysłana przez Philip79 »
Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:
https://www.facebook.com/Gryzalecane/
https://polskowybacz.wordpress.com/

Offline zaratustra

• Administrator
  • Dzida laserowa
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 07, 2018, 13:53:41 pm »
Dzięki za opis. Bardzo mi się ten sprzęt podoba i cały czas się biję z sobą, czy wziąć się znowu za redukcję i przypadkiem nie skleić tego "maleństwa" :-).

Tako rzecze,
Zaratustra

Offline rutkov

• L44
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 12, 2018, 22:06:37 pm »
Gdzieś czytałem opis (wraz z rysunkiem poglądowym) członka załogi "Zwieroboja" jak załatwili niemiecki czołg zza wzgórka strzałem właściwie "na czuja" dzięki mocna parabolicznemu na małym odcinku lotowi pocisku z takiego kalibru. Duże działo na raz załatwia sprawę, ale tragiczna szybkostrzelność przy małej celności powoduje, że trudno o optymizm u użytkowników co do przeżycia.