Autor Wątek: Czołgi PzKpfw V "Panther" w powojennej służbie we Francji w 503e RCC  (Przeczytany 11615 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline John Cool

• Administrator
  • Dzida laserowa
Ostatnio przez przypadek natknąłem się na informacje iż po drugiej wojnie światowej francuski  batalion pancerny 503. regimentu (503e Régiment de Chars de Combat) stacjonujący w Mourmelon miał na stanie w służbie liniowej dość pokaźną ilość bo do 50 czołgów typu "Panther". Utrzymały się w linii ładnych kilka lat i dopiero w końcu roku 1950 XX wieku  batalion ten jako jedyny w całej armii został przezbrojony w 60 francuskich czołgów ARL 44.

Ma ktoś może coś więcej na ten temat? Jak one trafiły (zostały przejęte) na wyposażenie wojsk francuskich i jak wyglądała ich służba i eksploatacja?

Link: http://www.chars-francais.net/new/index.php?option=com_content&task=view&id=76&Itemid=36

Zdjęcia ze służby już w 503e Régiment de Chars de Combat:

"No chłopcy, kończcie flaszkę i do domu. W nocy ognisko." Kapitan Stopczyk.

tichy

• Gość
Odp: Czołgi PzKpfw V "Panther" w powojennej służbie we Francji w 503e RCC
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 29, 2010, 20:17:51 pm »
Z tego, co mi wiadomo to Pantery pozostawały na linii nie dłużej niż dwa lata. Było ich około 50 sztuk. Nie jestem pewien, ale chyba trafiły tam po ofensywie w Ardenach (GA "B" miała 450 sztuk). Druga hipoteza: jeśli się nie mylę, co do zdjęć to jest wersja "A", czyli można przypuszczać, że zostały one przejęte po "D-Day". Ciekawy temat. :-)

Offline John Cool

• Administrator
  • Dzida laserowa
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 03, 2010, 20:37:38 pm »
Chyba masz rację, faktycznie pochodzą one najprawdopodobniej spośród Panther zdobytych w Ardenach. Ja jestem ciekaw jak wyglądała ich eksploatacja we Francji, czemu w takim razie posłużyły tylko kilka lat i jak wypadły w tym zakresie w porównaniu z klasycznymi czołgami zachodnimi jak M4 Sherman.

tichy

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 05, 2010, 21:58:30 pm »
Kilka hipotez się nasunęło:
- Krótka służba prawdopodobnie z braku części zamiennych i możliwości serwisu do "kotków". Na pewno zdobyli większą ilość i część poszła na "dawców organów". Francuzi nie mieli dostępu do techników i inżynierów, bo większość pojechała zwiedzać duże kraje po obu stronach barykady. Dlatego problem (z dość awaryjnymi) Panterami pozostał na głowie Francuzów. Silniki - z tego co wiem, to większość fabryk produkujących motory (a co za tym idzie maszyny do produkcji części zamiennych) znalazła się w gruzach, lub jechała, spokojnie do Kraju Rad. Pewnie z paliwem też by się kilka problemów znalazło. Choćby przystosowania późnych Maybachów do syntetycznej benzyny. Uzbrojenie - niekompatybilność ze sprzętem amerykańskim, braki w amunicji i serwisie. Co do porównań do Shermanów: pewnie tak jak zwykle jedni poszli w ilość, drudzy w jakość. :047:
Takie, robocze, hipotezy mi się nasunęły. Na pewno wymagają potwierdzenia źródłowego. Poszukam w literaturze (choć to bardzo ciężki temat), jak znajdę to napiszę więcej.

janusz

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 20, 2010, 15:31:59 pm »
Witam !
Jest to mój pierwszy raz na tym znakomitym Forum.
Faktycznie Służba Panter w armii francuskiej to epizod trwający oficjalnie do roku 1950 kiedy to skreślono je ze stanu ,w między czasie usiłowano je "upchnąć" wraz "czwórkami' Syrii i Izraelowi .Faktem jest że Francuzi zachwyceni byli armatą kwk 42/70 do tego stopnia że ją "zerżnęli' z małymi modyfikacjami i produkowali je pod oznaczeniem CN75-50 [AMX-13} Żydzi którzy kupili AMX-13 byli tak zachwyceni owymi armatami że zakupili w Bourges-Arsenal i montowali w swoich M4A2 które zwano teraz M50 Super Sherman ktore to załatwiły min ostatnie syryjskie "czwórki" w 1966 w okolicach Jeziora Genezaret

Offline John Cool

• Administrator
  • Dzida laserowa
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 20, 2010, 16:14:35 pm »
Witamy!

O ile mi się wydaje w 1967 roku czasie tzw. "wojny 6-dniowej" wszystkie ocalałe Pz.IV (to rozumiem jako "czwórkę"  :777:) wpadły w ręce Izraela, bądź też zostały zniszczone.

To w sumie dość komiczna ironia losu, że ostatnie ocalałe Pz.IV zostały zniszczone pociskiem swojego przeciwnika tj. izraelskiego Super Shermana M-50 z ową francuską armatą CN75-50. Widać acht koma acht wiecznie żywa  :027:

PS. Teraz sobie skojarzyłem że armata Panther to przecież kaliber nie 88 a właściwie 75mm  :777:

janusz

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 20, 2010, 17:15:41 pm »
Dokładnie ! Zresztą syryjskie Pz.KpFW IV i nie tylko można podziwiać w muzeum broni pancernej Yad La’Shiryon. w Latrun.

warewolf

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 10, 2013, 15:42:35 pm »
Chyba masz rację, faktycznie pochodzą one najprawdopodobniej spośród Panther zdobytych w Ardenach. Ja jestem ciekaw jak wyglądała ich eksploatacja we Francji, czemu w takim razie posłużyły tylko kilka lat i jak wypadły w tym zakresie w porównaniu z klasycznymi czołgami zachodnimi jak M4 Sherman.
Późniejsze badania wykazały, że Pantera miała pod wieloma względami lepsze zawieszenie niż czołgi powojenne. Radziło ono sobie lepiej z nierównościami i szybciej stabilizowało pojazd po oddanym strzale.

janusz

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 10, 2013, 16:09:13 pm »
Tak to prawda było znakomite tylko było jedno ale dość skomplikowane i bardzo wrażliwe na niskie temperatury i błoto które skutecznie blokowało koła nośne skutki tego  odczuli Niemcy na wschodzie .

tichy

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 30, 2013, 21:12:31 pm »
Kolejną, moim zdaniem, ironią losu było to, że to zwieszenie powstało po to, żeby łatwiej pokonywać błota. Rozłożenie ciężaru czołgu na szersze gąsienice i dodatkowe koła jezdne miało umożliwić pokonanie rosyjskiego błota. Podobnie jak w przypadku Tygrysa mało się to sprawdzało. Wbrew pozorom, przecież, największym zagrożeniem dla czołgów, w Rosji nie była zima, tylko okresy roztopów i jesieni, kiedy to Niemcy wpadali w grzęzawiska. Niestety, delikatne zawieszenia Panter i Tygrysów nie dawały sobie rady z błotami Rosji. ;-)

janusz

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 31, 2013, 13:49:07 pm »
Ale tak stabilnego czołgu nie było czasie II wś praktycznie można było strzelać w ten sam punkt bez naprowadzania armaty ,na dystansie 1500 m przy strzelaniu do celu o wymiarach 2x2,5 m osiągano 100 % na odległości 2000 m 92 % .