Autor Wątek: Wojna domowa na Ukrainie (2014 - ...): aspekt militarny  (Przeczytany 33124 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Śwęty Troghv

 • Gość
Odp: Wojna domowa na Ukrainie (2014): aspekt militarny
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 26, 2014, 22:17:59 pm »
Bo...każdemu wchodzimy w dupę (przynajmniej nasz (nie) rząd/y). Jest taka sentencja..." Oślepia mnie nienawiść do Rosjan, także nic nie widzę poza nienawiścią nawet do Polaków".
Poważniej, w mediach i politycy non stop wałkowali o wolności majdanu i inne tfu gruzińskie scenariusze, więc teraz byłoby głupio żeby nagle być obiektywnym, tym bardziej,że silili się na właśnie na co Ukrainy? Adwokata, a może Kata z nieudolną polityka MSZ-tu?

P.S. Ukraina dostanie od nas pomoc w postaci 20 mln złotych...a dzieci do szkoły nie mają nawet na wyprawkę, nie wspominając o chorych w przychodniach onkologicznych...i emerytach :).

Offline zaratustra

 • =OPS= Leader / GG: 2250882
 • Administrator
 • Dzida laserowa
 • *****
 • Wiadomości: 2.136
 • Karma: +2/-0
Odp: Wojna domowa na Ukrainie (2014): aspekt militarny
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 26, 2014, 22:52:43 pm »
Trog, nie denerwuj się, to się wyklepie ;-). Po prostu sprzedajemy im naszą francę, za 20 lat będą nas przeklinać i życzyć jak najgorzej, czyli będzie jak było i jest (u nas) :026:.

Offline John Cool

 • Administrator
 • Dzida laserowa
 • *****
 • Wiadomości: 1.826
 • Karma: +1/-0
Odp: Wojna domowa na Ukrainie (2014): aspekt militarny
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 07, 2014, 09:07:34 am »
Na Lost Armour pojawiła się ostatnio również mapka rozbitych wozów w konflikcie: http://lostarmour.info/map/
Z czasem pewnie będzie aktualizowana.

Łącznie skatalogowano już ponad 460 zniszczonych i przeszło 205 przejętych pojazdów w toku konfliktu (właściwie przez obie strony, ale straty sił Noworosji / DNR są w zatrważającej skali tych zestawień właściwie pomijalne).
"No chłopcy, kończcie flaszkę i do domu. W nocy ognisko." Kapitan Stopczyk.

Offline John Cool

 • Administrator
 • Dzida laserowa
 • *****
 • Wiadomości: 1.826
 • Karma: +1/-0
Odp: Wojna domowa na Ukrainie (2014): aspekt militarny
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 11, 2014, 22:29:10 pm »
Jeden z Bułatów przejętych przez siły zbrojne Noworosji - najwyraźniej już "na chodzie":  :027:

https://www.youtube.com/watch?v=xT9VUuoAaaI
"No chłopcy, kończcie flaszkę i do domu. W nocy ognisko." Kapitan Stopczyk.

ajzik

 • Gość
Odp: Wojna domowa na Ukrainie (2014): aspekt militarny
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 11, 2014, 22:39:14 pm »
Ten film to ordynarna manipulacja-jadący wóz (671) jest w rękach sił rządowych (ujęcia z ukraińskiej tv - sprawdź sobie numery na lostarmour), wóz stojący (680) został zdobyty przez "milicję" we wrześniu i wtedy po raz pierwszy pokazany (ujęcia stojącego 680 są z września).

Offline John Cool

 • Administrator
 • Dzida laserowa
 • *****
 • Wiadomości: 1.826
 • Karma: +1/-0
Odp: Wojna domowa na Ukrainie (2014): aspekt militarny
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 11, 2015, 17:13:49 pm »
Faktycznie ktoś się pobawił ujęciami. Z drugiej strony na lostarmour kraży już lista ukrainśkich Bułatów na stanie ichnich sił zbrojnych (z uwzględnieniem części przejętych i bezpowrotnie straconych wozów): http://lostarmour.info/vsu/t-64bm-bulat/ 

Według tej listy 671 istotnie dalej ma się względnie dobrze, aczkolwiek był "widziany" w teatrze działań.
Tym niemniej zdaje się że przynajmniej 1 x Bułat w rękach milicji jednak najwyraźniej jest "na chodzie" bo od kilku dni krąży takie zdjęcie:

"No chłopcy, kończcie flaszkę i do domu. W nocy ognisko." Kapitan Stopczyk.

Offline John Cool

 • Administrator
 • Dzida laserowa
 • *****
 • Wiadomości: 1.826
 • Karma: +1/-0
Odp: Wojna domowa na Ukrainie (2014): aspekt militarny
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 19, 2015, 19:36:39 pm »
Tymczasem, na tle ostatnich doniesień medialnych z Ukrainy, warto ponownie powrócić do szarej i okrutnej rzeczywistości.
A jest ona taka, że od 18 lutego, w wyniku ciężkiego boju trwającego od przeszło połowy stycznia, trwa likwidacja ostatków sił ATO w domkniętym na dniach kotle wokół okolic Debalcewa - miasteczka będącego ważnym węzłem drogowym i kolejowym, stojącym na trasie pomiędzy Donieckiem a Ługańskiem.
Obecnie sytuacja na froncie wygląda z grubsza następująco:Generalnie widać z niej dość jasno że sytuacja sił ATO zablokowanych w kotle jest bardzo trudna, o ile nie beznadziejna.
Generalnie co najmniej od 10 lutego możliwe było ze strony separatystów przestrzeliwanie na bezczelnego głównej drogi już nie tylko przez artylerię ale i ciężkie mozdzierze - zatem "ogniowy worek" pozwalał mówić o okrążeniu operacyjnym rejonu Debalcewa. Główną drogą (E40) można było jeszcze przeskoczyć/wydostać się - przy dużej dozie szczęścia.

Nie jest jasne jak duże siły się tam znalazły - najliczniejsze szacunki donosząże okrążonychzostało jednak sporo mniej niż 8-10 tysięcy pojawiające się w niektórych wcześniejszych szacunkach (realnie nie więcej niż 3-4 tysiące). Trzon ukraińskiej obrony stanowią elementy 3-4 brygady WSU(17, 30, 128 i 25) plus batalion gwardii narodowej i chyba 2 bataliony ochotnicze (Azow i Kriwbass). Ponadto dywizjon artylerii z 55 brygady - kilka baterii Gradów i haubic. NIe licząc oczywiście rozmaitej drobnicy. 


Najbardziej zabawne są oficjalne komunikaty MONu w zestawieniu ze skalą klęski - u Poroszenki oczywiście jeszcze wczoraj (18 luty) nie było strat w zabitych, a z identyfikacjami z wczoraj i danymi oficjalnymi z dziś za wczoraj jest ok. 50 zabitych. To pewnie dopiero początek zbierania danych z ciał z pobojowisk.  Oczywiście jestem dużym chłopcem i wiem że większość polityków z różnych względów nie jest ludźmi prawdomównymi, ale klika Poroszenki, Jaceniuka, Turczynowa i reszty robi to tyleż bezczelnie co nieudolnie, i to jeszcze w kwestii strat własnych sił zbrojnych. No ale to temat już wałkowany chyba w zeszłym roku.

Chyba dopiero 2014-02-17  Sielezniew ze sztabu głównego ATO przyznał - Debalcewo okrążone. Poszedł konwój z zaopatrzeniem. nie dojechał, został rozbity. Obsada konwoju wzięta do niewoli zaś połowa Debalcewa w rękach separatystów.

Z drugiej strony sztab ATO nadal twierdzi, że nigdy nie było Debalcewskiego worka, a z rejonu wyprowadzono powyżej 90% stanu osobowego. W zasadzie to osiągnięto "pełen sukces" i wszystkie siły wykonały tylko taktyczny odwrót. Tymczasem walki np. w okolicach wsi Ługańskoje rzekomo trwają nadal i wychodzą jeszcze z rejonu b.worka pododdziały i grupy. Co więcej - ukraiński sztab generalny w osobie zastępcy szefa sztabu generalnego -generała Worobiowa na spotkaniu z Poroszenką w Artiemowsku podał oficjalne straty ukraińskie z rejonu Debalcewe za ostatnie 3 dni: 22 zabitych,z czego 6 przy zorganizowanym odwrocie. No cóż...

Choć trzeba przyznać, że techniki (i to często bardzo wartościowej) wyprowadzili z kotła podobno dużo - teoretycznie lekko licząc pod 100 pojazdów opancerzonych (wg. oficjalnych komunikatów).

Sztab Noworosji (DRL i ŁRL) informuje natomiast że Debalcewski kocioł jako zgrupowanie wojskowe został faktycznie zlikwidowany, wzięto około 400 (trwa liczenie) jeńców. Są jeszcze podobno w obrębie "worka" 3 izolowane mini-kotły w rejonach miejscowości Olchowatka, Farszewska i Wierguliewka, zapewne zablokowano tam wielu żołnierzy ATO.  Przypuszczalnie podzielą los dużego kotła - część pójdzie do niewoli, część polegnie, część się wydostanie. Biją się też o Szirokino. Negcjowane jest poddanie się tych ludzi (gdzieniegdzie też wymiana ognia). Trwa zliczanie zdobyczy sprzętowych.

Jeńcy ukraińscy - tutaj na przykład 72 ludzi: https://www.youtube.com/watch?v=cRiEKCaH2iA

Interesująca jest sama kwestia wyjścia sprzętu z kotła: wg. oficjalnych danych (wiadomo) z potrzasku uzgodnionym korytarzem wyszło 2459 żołnierzy (różnych formacji) wraz z 200 pojazdami (w tym 15 czołgów i 50-60 bwp-ów).
Tymczasem, jeden z blogerów postanowił z nagranego filmika z uzgodnionego korytarza pozliczać sprzęt jaki wyszedł:
http://dragon-first-1.livejournal.com/22839.html
Podliczając to co napisał wychodzi na to że kolumną wyszło:

- 6 x czołgów T-64
(niepełna kompania, pozostało jeszcze 10 wozów, sam batalion powinien liczyć ~40 wozów)
- 20 x BMP
(to są raptem 2 niepełne kompanie, zaś szanujący się batalion posiada co najmniej ~40 wozów)
- 6 x MT-LB i ze 2 x BTR-80
- 3 x MT-LBU
- 2 x 2S1 Goździk i pojedyncza (sic!) 2S3 Akacja
- pojedynczy (sic!) BM21 Grad
- kilka BRDMów
- kilkadziesiąt sztuk taboru kołowego etc.

Cały ten sprzęt wyjechał z kotła (zdjęcia + opis), którego oczywiście nie było z klęski, której także rzecz jasna nie było.
Pewnie się okaże ile faktycznie wyszło i ile zostało - ale po tym co widać wygląda to cokolwiek marnie... I tak siły ATO miały szczęście że najwyraźniej pozowlono im wyjść z techniką bojową (choć moim zdaniem powinni wyskakiwać z rajtów i interes zostawić, opuszczając strefę z podniesionymi rękami).
Więc wygląda na to że jak dotąd realnie wyszło 800-1000 ludzi (dodając pewnie tych co się wydostali przygodnie/opłotkami). Co z resztą?
Swoją drogą Panowie z kotła bardzo się spieszyli do odwrotu... może nawet za bardzo:
https://www.youtube.com/watch?v=y9yniv0-sak

Co do samych trofiejów i zniszczonych wozów - od dzisiaj strona http://lostarmour.info dosłownie pęka w szwach. O wstępny bilans za ostatnie kilka dni można oczywiście się już pokusić. W tej chwili zidentyfikowano w ostatnich dniach liczne cmentarzyska techniki bojowej ATO. No cóż, to było kwestią czasu i "sukcesy" sił ATO zaczynają wychodzić na światło dzienne.

Na pierwszy ogień Mius (Миус) za 2015-02-18:
https://www.youtube.com/watch?v=ICoGZK2lcvs#t=76
Sporo zniszczonego sprzętu - co najmniej 3 x T-64BW, 3 x BMP-2, pojedyncze BMP-1, BTR-70 i MT-LB. Obrazu dopełnia zniszczony milicyjny BMP-1P.
Przejęto też pojedynczy BMP-1P oraz T-64BW (z napisem Adidas).

Rządowi niszczą swoją technikę w "kotle":Elenowka - zniszczone m.in. 2 x MT-LB:Olchowatka - parę ciekawostek typu MT-LB, PRP-4, BMP-2 czy 2S1 Goździk (głównie 128 brygada):
Trofieje - Debalcewo, no dosłownie żniwa:
https://www.youtube.com/watch?v=mTQpm5c4QE4
https://www.youtube.com/watch?v=SrcizG5izfw
https://www.youtube.com/watch?v=JltLyc5KBD8

Debalcewe po walkach:
https://www.youtube.com/watch?v=t2vVQAykSN0
Materiał CNN:
https://www.youtube.com/watch?v=Xfh1LTA7Hy8

Kolejna migawka z Debalcewa: https://www.youtube.com/watch?v=4dYhXKuGb0Q

Z ciekawostek - oczywiście na chodzie:Czernuchino:
https://www.youtube.com/watch?v=Of0Ost8S0tk
https://www.youtube.com/watch?v=M8iVzuHPPQU
https://www.youtube.com/watch?v=cxiRAbkL-44

Ze starszych (15 lutego) - Łogwinowo (30 brygada):
https://www.youtube.com/watch?v=ZxAAwHDFXO0
Uglegorsk (16 lutego):
https://www.youtube.com/watch?v=Z_CD1M984cw

Sumaryczne straty ukraińskiego ATO są bardzo trudne do oszacowania na dzień dzisiejszy - z całą pewnością są to całe setki poległych i kolejne setki zaginionych żołnierzy, o rannych nie wspominając (imienna lista poległych od 23 stycznia przekracza już o ile pamiętam ponad 350 nazwisk). Przebieg wypadków i straty nadal są ustalane.
Jeszcze trudniejsze do oszacowania są straty w technice bojowej, zapewne jednak uwzględniając czołgi, bojowe wozy piechoty, BTRy, artylerie samobieżną, transportery MT-LB i inny sprzęt będzie tego być może lekką ręką ponad 100-120, licząc sprzęt zniszczony i zdobyty.

Straty milicji od 23 stycznia są oczywiście również poważne - wstępne szacunki mówią o 200-300 poległych, wielu rannych i o co najmniej 30-40 utraconych wozach (dekli, BMP, BTRów, MT-LB i innych zniszczonych/porzuconych ). Drobnicy nie licząc.
Nominalnie są one rzecz jasna sporo niższe niż sił ATO, ale względem liczebności opołczeńców - na pewno znaczne i ich uzupełnienie potrwa, choć rezerwuar sprzętu na resztkach sił ATO w tym rejonie przynajmniej w tej materii pozwoli uzupełnić straty - kto wie czy nie z nawiązką? :)

I na koniec - przerażający obraz wojny:
http://www.buzzfeed.com/avdeev/horrific-images-capture-the-sheer-brutality-of-ukraine-war#.awMZEQmWk
"No chłopcy, kończcie flaszkę i do domu. W nocy ognisko." Kapitan Stopczyk.

Śwęty Troghv

 • Gość
Odp: Wojna domowa na Ukrainie (2014): aspekt militarny
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 19, 2015, 20:44:41 pm »
Uuu...to kolega Janek zaszalał. Kawał dobrej roboty reporterskiej/ dziennikarskiej :063:.
Co do samego konfliktu, prawdopodobnie na tym nie koniec. Wnioskować można, a nawet trzeba, że siły milicji z pewnością będą chciały utworzyć pas łączący "zbuntowane republiki" z Krymem. I w sumie po jakże "spektakularnych" sukcesach sił ATO nic nie stoi na przeszkodzie by móc ten scenariusz zrealizować. Warto dodać, że państwa zachodnie, a szczególnie Niemcy już się pogodziły ze stratą "wschodnich landów" Ukrainy, co z pewnością tylko zmotywuję powstańców. Jak by nie patrzeć sytuacja geopolityczna ludności spod znaku Tryzuba nie maluję się w świetlanych barwach. Co więcej, można zaryzykować, że Ukraina jest spisana na straty, i w gruncie rzeczy po sromotnych porażkach z pewnością w niedalekiej przyszłości uświadczymy ostatecznego "upokorzenia" sił pro-kijowskich. I nie chodzi tu o porażkę militarną, ale też ekonomiczną. Nikt z pewnością nie będzie widział interesu w odbudowie Ukrainy, ani w przyłączeniu do NATO czy też do UE. W sumie po co? Bogatych regionów już nie ma, to nie będzie z czego "doić". Jedynie jeszcze nieudolnie szabelką pomachują ci z Wiejskiej i Big Brother zza Oceanu, co oczywiście tylko ośmiesza ich w obecnej sytuacji.

I jeszcze tak na zakończenie taka myśl mi się nasunęła:
Na Majdanie Wolności tak ochoczo (szczególnie ci z Prawego Sektora) machali siekierami, że z radości i pewnie wściekłości, aż sobie zęby powybijali :).
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2015, 20:55:19 pm wysłana przez Troghv »

Offline John Cool

 • Administrator
 • Dzida laserowa
 • *****
 • Wiadomości: 1.826
 • Karma: +1/-0
Odp: Wojna domowa na Ukrainie (2014): aspekt militarny
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 19, 2015, 22:05:14 pm »
Powyższe spisałem na podstawie http://lostarmour.info oraz wypowiedzi na grupie dyskusyjnej (m.in. militarium.net), mając nadzieję że użytkownicy tamtych miejsc nie będą mieli mi za złe spisanie tych informacji.

No cóż, obecnej sytuacji nie mam już nawet sił złośliwie komentować, przecież to istna farsa: wg. oficjalnych czynników Kijowa ma miejsce odwrót taktyczny, planowy i zorganizowany, strat własnych brak (są co prawda ranni), przeciwnik rzecz jasna odniósł gigantyczne straty, które tuszuje na tyłach paląc ciała w mobilnych krematoriach. Oczywiście te 45 ciał które wczoraj zwieźli do Artemiowska (tylko z jednego konwoju), to tylko zbieg okoliczności. W ogóle to flaga do góry, uścisk graby i rozdajmy sobie medale.

Oczywiście jest dokładnie na odwrót - z napływających informacji całość wygląda na paniczną ucieczkę w stylu na "ratuj się kto może jak może". Poroszenko nazwał bitwę o Debalcewe sukcesem ukraińskiej armii, przykładem świetnego dowodzenia, że straty są bardzo małe i w ogóle pokazuje to siłę ukraińskiego narodu... Dopiero za kilka dni/tygodni dowiemy się jak wyglądał ten sukces odwrotu., aczkolwiek może się okazać że nawet Iłowajsk i Saur-Mogiła z sierpnia-września to przy tym małe piwo.

Przeglądam sobie te nagrania \ linki i odnoszę wrażenie że ukraińska armia może być bardzo blisko wybuchu - kto wie czy po tej klęsce najzwyczajniej w świecie rzucą broń o ziemie i stwierdzą że mają to zwyczajnie gdzieś.

Na szczęście dla samego Poroszenki - media w Kijowie zasadniczo nie pokazują obrazków z pobojowisk. Nie pokażą jak dziś "milicja" wyłapała na opłotkach Debalcewa (ale potem opatrzyła) dziesiątki przerażonych żołnierzy. Oficjalnie wszyscy "wyszli z godnością".  Osobiście się po tym wszystkim nie dziwię że Ukraińcy wprowadzają oficjalny zakaz używania rosyjskiego języka, niszczą i palą rosyjskie książki, szykanują rosyjskojęzycznych obywateli i w końcu blokują kanały rosyjskiej TV i innych środków przekazu - przecież z raportów z poprzedniego posta wynika że właśnie to rosyjska TV pokazuje (pomijając ukierunkowany przekaz) - ogrom zniszczeń, strat i skali klęski za pośrednictwem korespondentów na linii frontu, dając - jakby nie patrzeć - rzeczywisty obraz wydarzeń i jak to faktycznie wygląda - co oczywiście ma się nijak do tego co bredzi kompletnie oderwana od rzeczywistości w Kijowie.

Tymczasem oficjalnie jest już ok. 100 zaginionych po "planowej ewakuacji" (i to przekaz czynników oficjalnych). Na forach piszą że tylko sam batalion Kriwbass miał rzekomo stracić 91 zabitych i ponad 20 zaginionych w lutym (o rannych nie wspominając).

Tymczasem rozpoczyna się chyba trwający przez kolejnez najbliższe dni serial - filmiki ala porzucony i przejęty sprzęt czyli trofieje.
Tutaj m.in. Goździki i dużo amunicji:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=eo2ZLpmWnDc
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8pxZ_LruOE8

Wszystko z kotła w Debalcewie, okolice samego miasta. Swoją drogą to właściwie zastanawiałem się, oglądając filmik z ewakuacji, gdzie podziała się artyleria (tam były może z e 2 x Akacje, Goździk oraz pojedynczy Grad). No i w końcu się wyjaśniło i zguba się znalazła :D Całe pobojowisko - przeszło 5-6 x 2S1 Goździków, wóz dowodzenia i łączności, mnóstwo porozrzucanego ekwipunku, skrzyń, amunicji etc. Część teoretycznie nadaje się do użytku po sholowaniu stamtąd i gruntownym remoncie.


W okolicach Debalcewa jest tego oczywiście znacznie więcej - przede wszystkim porzucone pozostałości po 128 brygadzie (128 ОМБр). Tylko z dzisiaj (19.02) i wczoraj (18.02) przejęto tam co najmniej  4-5 x BMP-1, 4-5 x BMP-2, 2 x T-64BW, 3 x MT-LB, 2-3 x BTRy a takze takie ciekawostki jak IMP-2 czy R-145BM. Że o artylerii nadmienionej wyżej nie wspomnę.
Podobnie ma się rzecz ze zniszczoną techniką: 2-3 T-64BW i co najmniej kilka BMP i BTRów.
Ogólnie od 1 lutego w zestawieniach figuruje co najmniej 60 zdobytych wozów, ale z filmików ciągle spływają nowe. Ilość zniszczonej techniki sił ATO sięga już pewnie również około 40-50 wozów (licząc od początku lutego, ale w styczniu też były intensywne walki). Liczby które podałem poprzednio (100-120 wozów) wcale nie wydają się takie nieprawdopodobne.
Na straty osobowe przyjdzie pewnie poczekać gdyż trwa liczenie i odkrywanie kolejnych poległych sił UA, liczenie jeńców, zaginionych, opatrywanie rannych etc.

Oczywiście tak jak podkreśliłem wcześniej, nie jest tak że opołczenie nie ponosi strat - tak jak na przykład w starciu pod miejscowością Ridkodub (Редкодуб). Co prawda przejęto tam i zniszczono dość pokaźną ilość sprzętu (straty poniosła głównie 17 ОТБр): niszcząc 3-4 x T-64BW, kilka BMP oraz zdobywając 2-3 x T-64BW, 3 x BMP-2 oraz 2-3 x MT-LB i BTR-70, milicja utraciła w tym miejscu bezpowrotnie 4 wozy T-64BW, 1 x ML-TB i 1 x BRDM. Mając jednocześnie sporo zabitych i rannych.
Oto i pobojowisko:Pytanie tylko co będzie dalej i jakie ruchy "opołczenie" znów wykona?
Możliwy jest atak na Stanicę Ługańska, Mirowskoje, Trockoje oraz Świtłodarsk, na południe może próba uchwycenia Wołnowachy czy okrążenia Mariupola. Raczej niewiele więcej. W tym momencie tj. w ciągu najbliższych dni/kilku tygodni. Rosja i ŁRL oraz DRL będą chcieli zmniejszyć znów międzynarodowe ciśnienie.
Teoretycznie mogliby spróbować uchwycić Artiemowsk (od strony Gorłówki oraz Popasnej, powtarzając manewr ze stycznia-lutego tworząc mały kocioł ala Debalcewo) co przyniosłoby spore korzyści: to ważne miasto, poza tym w zasięgu Akacji, Goździków i Gradów milicji znalazłoby się lotnisko w Kramatorsku i sztab operacji ATO.
Na to potrzebny jest jednak czas. Tym razem jednak ŁRL i DRL muszą uzupełnić siły, stany osobowe, odpocząć, uzupełnić zapasy, przegrupować i wyremontować wiele uszkodzonego sprzętu. Nie mówiąc już o sholowaniu z pola bitwy to co zostawiła UA i określić czy nadaje się do służby, czy remont rokuje nadzieje czy może pójdzie na rezerwuar części. No i przyjąć nowe posiłki z FR gdzie szkoleni są kolejni ochotnicy do walki).
"No chłopcy, kończcie flaszkę i do domu. W nocy ognisko." Kapitan Stopczyk.

Offline John Cool

 • Administrator
 • Dzida laserowa
 • *****
 • Wiadomości: 1.826
 • Karma: +1/-0
Odp: Wojna domowa na Ukrainie (2014): aspekt militarny
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 19, 2015, 22:11:55 pm »
Tak jeszcze pomyślałem o tym - jeden wykres wart tysiąc słów: http://lostarmour.info/analytics/

Oznaczenie strat:
WSU - Siły zbrojne Ukrainy
WSN - Siły zbrojne Noworosji
Pozostałe są nieokreślonej przynależności.

"No chłopcy, kończcie flaszkę i do domu. W nocy ognisko." Kapitan Stopczyk.

Offline John Cool

 • Administrator
 • Dzida laserowa
 • *****
 • Wiadomości: 1.826
 • Karma: +1/-0
Odp: Wojna domowa na Ukrainie (2014): aspekt militarny
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 20, 2015, 19:58:41 pm »
Pojawiła się również statystyka pojazdów zdobycznych: http://lostarmour.info/analytics/Na tę chwilę skatalogowano przeszło 76 pojazdów przejętych przez WSN tj. Siły zbrojne Noworosji. Żeby uzmysłowić sobie ile to jest, to z tego co widać, ze sprzętu jaki pozostawiła UA dałoby się ukompletować wyposażeniem w technikę bojową przynajmniej batalion zmechanizowany (40-50 wozów) w sile 3-4 dobrych kompanii, a i z pozostałych pojazdów dało by się sformować pewnie jeszcze ze 1-2 dodatkowe kompanie. Zostawili tego ogromne ilości.

Ciągle można przeczytać doniesienia że w Olchwatce są rzekomo wciąż otoczone siły rządowe i to dość liczne - kilkuset ludzi + technika bojowa.

Najbardziej pikantnym wydaje się być fakt że sporo z tych pojazdów jest zupełnie sprawnych.  A to jeszcze nie koniec. Nie mówiąc już o tym że i tak nic nie przebije amunicji - tego jest multum, szczególnie artyleryjskiej.
Co więcej, wg. doniesień spisanych na innych forach, coś ewidentnie się komuś potentegowało w logistyce wojskowej: Ukraińcy najwyraźniej nagromadzili sobie znaczne zapasy amunicji, ale z drugiej strony zlekceważyli żarcie i paliwo - a jak się zamknął kocioł to jedno i drugie zaczęło się szybko kończyć. Stąd też większość porzuconych sprawnych wozów została porzucona -  bo po prostu nie było paliwa. Sami Ukraińcy mówili, że zlewali z transporterów, żeby zamiast uciekać na jednym transporterze, to móc zapakować więcej ludzi na kilku ciężarówkach (wiele z owych ciężarówek to - sądząc z filmików - zarekwirowane pojazdy cywilne).

Należy sądzić że to co widać to i tak nie jest koniec. Dość powiedzieć że na południowych krańcach byłego "worka" jest jeszcze podobno kilka bateryjnych pozycji artyleryjskich. Wraz z nimi pewnie również cenne zapasy.
Kilka filmów ze zdobyczy - głównie pod Debalcewem (w szczególności pierwsza pozycja):

1) https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=kjf95WiAo3g

2) https://www.youtube.com/watch?v=y_Hsdq-DRuM

3) https://www.youtube.com/watch?v=eo2ZLpmWnDc

To jest niesamowite ile zaopatrzenia, skrzyń i amunicji zostało porzuconych. Skrzynie z amunicją są dosłownie WSZĘDZIE, walają się tego dziesiątki ton.
3:59 zwraca uwagę cała rozbita skrzynia granatników jednorazowych RPG-22 / RPG-26 - wszystko praktycznie NIETKNIĘTE.

Ale to nie jest koniec kuriozalnych fantów - wśród znalezisk trafia się w końcu pierwsza technika bojowa zachodniej prowieniencji: Ukraińcy porzucili sobie m.in. radar artyleryjski AN/TPQ-48A (jeden z kilkunastu z amerykańskiej pomocy). AN/TPQ-48A był na wyposażeniu 55 Brygady Artylerii.I jeszcze to:


Jedźmy dalej - seria dobrych fotek z okolic Debalcewa:
https://plus.google.com/photos/114402340943312517742/albums/6117628981680715297

Galeria zdjęć z Debalcewa, zrobione w przeciągu ostatnich dni z sytuacji w mieście po walkach i pokazujących skalę zniszczeń.
http://vk.com/album-57424472_210915166

I galeria z drogi Debalcewo - Artemowsk (materiał drastyczny):
http://vk.com/album-57424472_211483378

Film ze zdobytego ukraińskiego obozu i punktu medycznego (materiał drastyczny):
https://www.youtube.com/watch?v=msszHYuZeLY

Kolejne drastyczne pobojowisko. Wśród poległych ukraiński korespondent wojskowy:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=DHqMP70DVaI

Ujawniono kolejne pobojowisko  - Nowogrigoriewka - ponad 10 wozów bojowych w tym BMP-1/2, MT-LB i czołgi T-64BW:
https://www.youtube.com/watch?v=uXs4O38RH5A
Z ciekawostek - rządowi trafili ppk-iem stojący na płycie lotniska w Doniecku BMP-2 "milicji" (oczywiście podpisany jako "russkij tank"): https://www.youtube.com/watch?v=JAnAnK8T40E

Na koniec ciekawy artykuł - podsumowanie:
http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/art,10,51,8771,komentarze,1,upadek-debalcewe-ulga-w-berlinie-i-paryzu

Cytuj
Upadek Debalcewe, ulga w Berlinie i Paryżu

Porozumienie zawarte w Mińsku (tzw. Mińsk-2) na Białorusi w dniu 12 lutego br. dotyczące zawieszenia broni we wschodniej Ukrainie parafowano po wielodniowym i osobistym zaangażowaniu niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, francuskiego prezydenta Francois Hollande'a oraz traktowanego jako neutralny gwarant prezydenta Rosji Władimira Putina. Już w trakcie negocjacji informowano, że ukraiński prezydent Petro Poroszenko kategorycznie odmówił opuszczenia przez podległe mu wojska rejonu miasta Debalcewe. Obszaru, o które od miesiąca trwały intensywne walki. To czego nie udało się wymusić przy stole w Mińsku, dokonały milicje i wojska rosyjskie. Dostały czas i wsparcie. Uparty Poroszenko został po kilku dniach upokorzony, choć zapewne liczył, że własne wojska ochronią zapisy o zawieszeniu broni i inspektorzy OBWE. Ukraińską armię i jednostki jej podległe bez pardonu wyparto z bronionego od pół roku obszaru. Dziś bardziej prawdopodobne jest czasowe zamrożenie militarnej fazy konfliktu niż jego eskalacja. Uratowany zostanie także honor europejskich liderów.


Prezydent Poroszenko w Artiemowsku stara się ratować nastroje wśród żołnierzy, gwardzistów i zapewne w ukraińskim społeczeństwie. Debalcewe nie uratowały zapisy zawieszenia broni, od początku styczniowych walk było najważniejszym terenowym celem milicji i armii rosyjskiej. Prawdopodobnie wchodzimy znów w fazę zamrożenia militarnej fazy konfliktu. fot. MO Ukrainy

Debalcewe miało większe znaczenie dla prorosyjskich milicji niż ukraińskiej armii (patrz komentarz: Jeszcze trzy dni na Debalcewo). Od pierwszych godzin porozumienia jasne było, że z jego zapisów w praktyce wyłączono obszar zajmowany przez ukraińskie zgrupowanie. Próbowano to pokrętnie tłumaczyć „walką o swoją ziemię”. Na innych terenach ostrzał był kontynuowany, ale w porównaniu do natężenia z poprzednich dni, był w praktyce minimalny. Nie dotyczyło to Debalcewe, gdzie zdarzało się blisko 80% wszystkich kontaktów ogniowych odnotowanych w całej wschodniej Ukrainie. Upływały kolejne dni, podczas których Ukraińcy pozostawali na bronionym obszarze, faktycznie izolowani od zasadniczej części własnego terytorium, co przekładało się na ich krytyczne położenie operacyjne. W poniedziałek i wtorek walki trwały już w samym mieście. Ukraińska armia, gwardziści, milicjanci czy ochotnicy nie mogli liczyć na sukces, w takich warunkach być ich już jego nie mogło. W środę opuścili oni zajmowany teren, najpewniej udało się to większości.

Z dużym prawdopodobieństwem można przewidzieć, że wkrótce na odzyskanym przez separatystów terenie pojawi się humanitarna pomoc, pewnie dotrze jakiś konwój białych ciężarówek przybyłych z towarami z Rosji. Zadanie zostało wykonane. Porażka uderzyła w ukraińskie władze, struktury siłowe oraz społeczeństwo – to wszystko na kilka dni przed rocznicą zrywu na Majdanie. Na kolejne kilka miesięcy Ukraina straciła inicjatywę i nie stanowi znów zagrożenia militarnego dla oderwanych od kraju obszarów. Przynajmniej na 2-3 miesiące, do czasu przeszkolenia kolejnych rezerwistów i zreorganizowania oddziałów. Trudno nie pozbyć się wrażenia, że złamanie ukraińskiego uporu i oporu nie przyniosło ulgi w oficjalnych kręgach Berlina i Paryża. Merkel, Hollande, a od dziś pewnie i Putin powstrzymali rozlew krwi w Donbasie. Największy kłopot dziś zniknął. Wielogodzinny miński wysiłek miał sens i nie trzeba odpowiadać na kłopotliwe pytania.

Mariusz Cielma
"No chłopcy, kończcie flaszkę i do domu. W nocy ognisko." Kapitan Stopczyk.

Offline zaratustra

 • =OPS= Leader / GG: 2250882
 • Administrator
 • Dzida laserowa
 • *****
 • Wiadomości: 2.136
 • Karma: +2/-0
Odp: Wojna domowa na Ukrainie (2014): aspekt militarny
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 21, 2015, 13:38:51 pm »
Dzięki Janek za wnikliwą analizę  :025:.

Offline John Cool

 • Administrator
 • Dzida laserowa
 • *****
 • Wiadomości: 1.826
 • Karma: +1/-0
Odp: Wojna domowa na Ukrainie (2014): aspekt militarny
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 21, 2015, 20:18:37 pm »
No cóż, jakby to podsumować... junta w Kijowie dostała piękny prezent na rocznicę rewolucji  :024:
Najlepsze w tym wszystkim jest to że Kijów tak odjechał od rzeczywistości że postanowiono na Placu Michajłowskim urządzić paradę zwycięstwa i wystawić sprzęt zdobyty na separatystach... tyle że ze zdjęć wygląda to delikatnie rzecz ujmując marnie - pojedynczy czołg, BTR bez kół, Ural, pojedynczy Grad i może ze 2 inne pojazdy. Pełne zwycięstwo, nie ma co  :026:
W zasadzie to mogliby sobie rozdać medale, a co!  :047: :024:Patrząc na tempo wypadków to w ciągu najbliższych dni może się okazać że liczba zdobycznych wozów pancernych  z kotła debalcewskiego przekroczy zapewne 100-tkę (w tej chwili już jest ponad 80 tylko za luty). Takich żniw nie było nawet w sierpniu/wrześniu. Może się okazać że całość wystarczy do sformowania dwóch całkiem przyzwoitych brygad zmechanizowanych.
Co ciekawe wozów zniszczonych w starciach jest jest relatywnie niewiele - w tej chwili za styczeń zostało zniszczonych nieco ponad 40 wozów ATO.

Szczerze powiedziawszy w tej chwili nawet nie chce mi się już zdjęć wklejać - ale na bieżąco aktualizowany wykaz jest tutaj: http://lostarmour.info/spoils/

Kolejny materiał i zdobyty sprzęt:

https://www.youtube.com/watch?v=msJbzN9JQdU

https://www.youtube.com/watch?v=xwTNAEWtLt4

Co do owej zdobytej amunicji:

Podobno dziś miała miejsce wymiana jeńców 140 ukraińskich żołnierzy za 52 'opołczenia' (36 donieckich, 16 ługańskich) w tym 4 kobiety (ponoć matki "milicjantów");
http://ria.ru/world/20150221/1049014901.html

Z ciekawostek - m.in. 9P148 tj. BRDM z wyrzutnią ppk Konkurs:"No chłopcy, kończcie flaszkę i do domu. W nocy ognisko." Kapitan Stopczyk.

Offline John Cool

 • Administrator
 • Dzida laserowa
 • *****
 • Wiadomości: 1.826
 • Karma: +1/-0
Odp: Wojna domowa na Ukrainie (2014): aspekt militarny
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 06, 2015, 12:12:19 pm »
A tymczasem statystyki pęcznieją, dalej odkrywane są w krzakach nowe pogorzeliska techniki bojowej: http://lostarmour.info/analytics/
Dość powiedzieć że separatyści tylko w lutym przejęli ponad 140 wozów opancerzonych różnych typów.

Szkoda to chyba wszystko wklejać w tym momencie, z ciekawostek zostaje np. zniszczony wóz ogniowy 2S6 zestawu 2K22 Tunguska:Natomiast (pewnie to jeszcze nie koniec) straty bezpowrotne w technice bojowej (pomijając klasycznie "drobnicę") sił rządowych od 1 stycznia br. wyglądają z grubsza tak:
http://bmpd.livejournal.com/1208410.html

64 танка T-64БВ

32 боевые машины пехоты БМП-1
79 боевых машин пехоты БМП-2
1 командно-штабную машину БМП-1КШ
8 боевых разведывательных машин БРМ-1К
2 подвижных разведывательных пункта ПРП-4 1В121 "Нард"


1 бронетранспортер БТР-4Е
1 бронетранспортер БТР-3Е
21 бронетранспортер БТР-80
11 бронетранспортеров БТР-70
2 командно-штабные машины Р-149БМР «Кушетка-Б»
3 командно-штабные машины Р-145БМ «Чайка»
1 бронированную медицинскую машину БММ-70

17 бронированных разведывательно-дозорных машин БРДМ-2 и их вариантов
4 боевые машины самоходного ПТРК 9П148

35 бронированных тягачей МТ-ЛБ
3 машины командиров батареи 1В14
2 боевые машины самоходного ПТРК 9П149 "Штурм-С"

1 бронированную машину Spartan (при этом полк "Азов" заявил от утрате трех таких машин)
1 бронированный грузовик КрАЗ "Раптор"
1 бронированный грузовик КрАЗ "Практика"

1 бронированный тягач БТС-4
1 бронированную ремонтно-эвакуационную машину БТС-5Б
1 бронированную ремонтно-эвакуационную машину БРЭМ-1
3 путепрокладчика БАТ-2
1 путепрокладчик БАТ-М
1 инженерную машину разграждения ИМР-2
1 инженерную разведывательную машину ИРМ "Жук"

16 самоходных гаубиц 2С1 "Гвоздика" калибра 122 мм
1 самоходную гаубицу 2С3 "Акация" калибра 152 мм
1 самоходную пушку 2С7 "Пион" калибра 203 мм (инцидент вне зоны боевых действий)
1 боевую машину 2С6 самоходного зенитного ракетно-пушечного комплекса 2К22 "Тунгуска"

6 буксируемых гаубиц 2А65 "Мста-Б" калибра 152 мм
14 буксируемых противотанковых пушек МТ-12 "Рапира" калибра 100 мм
6 буксируемых автоматических минометов 2Б9 "Василек" калибра 82 мм
"No chłopcy, kończcie flaszkę i do domu. W nocy ognisko." Kapitan Stopczyk.

Offline zaratustra

 • =OPS= Leader / GG: 2250882
 • Administrator
 • Dzida laserowa
 • *****
 • Wiadomości: 2.136
 • Karma: +2/-0
Odp: Wojna domowa na Ukrainie (2014 - ...): aspekt militarny
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 06, 2015, 14:03:21 pm »
 :047: