Autor Wątek: Nasz KTO Rosomak w polskich zagranicznych kontyngentach wojskowych  (Przeczytany 32449 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline John Cool

 • Administrator
 • Dzida laserowa
 • *****
 • Wiadomości: 1.826
 • Karma: +1/-0
Odp: Nasz KTO Rosomak w polskich zagranicznych kontyngentach wojskowych
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 23, 2010, 16:56:30 pm »
Trochę szerzej na ten temat za serwisem Altair: http://www.altair.com.pl/start-4307


Cytuj
Rosomak z siatką i nie tylko

Na terenie Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej (WITPiS) rozpoczynają się próby trakcyjne KTO Rosomak w wersji bojowej wyposażonego w system wymiennego opancerzenia dodatkowego.Formalna umowa na dostawy Rosomaków w zmodyfikowanej postaci zawarta ma być pomiędzy DZSZ MON a WZM w Siemianowicach Śl. za ok. 2 tygodnie, po zakończeniu prób trakcyjnych. Zakupionych ma być na początek 129 kompletów ochrony przed RPG-7. Dotychczas QinetiQ North America otrzymał zamówienie na kilka tysięcy kompletów dla samochodów M-ATV i  przygotowuje się do produkcji dla amerykańskich Strykerów (obecnie wyposażonych w system prętowy LROD od BAE SYSTEMS) i dla odbiorcy francuskiego, prawdopodobnie na transportery VBCI. Według nieoficjalnych informacji, WZM (a zatem i MON) będzie 10. odbiorcą systemu RPGNet

System dodatkowego opancerzenia opracowano w oparciu o blachy pancerne Armstal 550 z Huty Stali Jakościowych w Stalowej Woli (w niektórych segmentach wzmocniony ceramiką importowaną za pośrednictwem Cenrexu) oraz w pakiet siatek chroniących pojazd przed ostrzałem RPG-7.

W 2009 za Rosomaka w odmianie afgańskiej MON płaciło ok. 12 mln zł – 9,72 mln zł za pojazd w odmianie krajowej oraz ok. 2,4 mln zł za doposażenie do wariantu ISAF.

Obecnie w Afganistanie Polska posiada 86 Rosomaków w 4 odmianach. W 2010 dostarczonych ma być 51 kolejnych. Wedle żądań użytkowników, w  Afganistanie Rosomaki mają teraz być pokrywane nową farbą w kolorze piaskowym

Pancerz dodatkowy stworzony na zlecenie WZM we współpracy z HSJ i Cenrexem ma być wedle zapewnień ministra Klicha tańszy o ok. 40% od dotychczas kupowanego opracowania Rafael Armament Defense Systems. W ostatniej pilnej dostawie komplet na jednego Rosomaka kosztował ok. 1,4 mln zł brutto, podczas gdy nowy pakiet kosztować ma ok. 915 tys. zł. Pierwszy zakup 56 kompletów pancerza Rafaela, zrealizowany w pierwszej połowie 2007, kosztował ok. 58 mln zł.

Z kolei wedle zapewnień ministra Klicha, korpus Rosomaka spawany z blach dostarczanych z HSJ w Stalowej Woli ma być ok. 20% tańszy od powstającego w oparciu o stal szwedzką. Dotychczas wyprodukowano 5 pojazdów z kadłubem z polskiej stali, w 2010 powstać powinno kilka kolejnych.

Pojazd w ruchu obserwował minister obrony narodowej Bogdan Klich (z prawej), podsekretarz ds. modernizacji technicznej Marcin Idzik, a także płk Piotr Szkurłat (z lewej), pełnomocnik MON, dyrektor Biura ds. Wdrażania KTO i PPK, oraz dyrektorzy Departamentów Zaopatrywania Sił Zbrojnych płk Jerzy Pikuła i Polityki Zbrojeniowej płk Józef Makuchowski. Obecny był także prezes WZM Adam Janik

Pakiet siatek ochronnych został przygotowany w WZM w oparciu o siatki RPGNet (należące do rodziny opancerzeń LAST Armor) dostarczane z QinetiQ North America przez warszawskie Pimco.

Kontrakt na dostawy pakietów polskiego opancerzenia dodatkowego dla Rosomaków powinien być zawarty na początku kwietnia. Każdy zestaw w klasie IV wg STANAG 4569 składa się ze 112 elementów i powstawał z myślą zachowania zamienności z już posiadanymi modułowymi zestawami izraelskimi.

5 lutego zakończyły się w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia (WITU) w Zielonce próby balistyczne dwóch oferowanych systemów siatkowych: LASSO od szwajcarskiego RUAG (oferowanego za pośrednictwem spółki Szuster z Warszawy) oraz RPGNet. Według słów płk. Szkurłata oba systemy przeszły testy, jednak wyższe oceny uzyskał i lepszą ofertę przedstawił QinetiQ. Według naszych informacji, wyniki badań balistycznych (realizowanych przy wykorzystaniu dwóch typów pocisków PG-7) RPGNet były ponad 30% lepsze niż siatki LASSO. Ważący ok. 320 kg pakiet siatek RPGNet dla Rosomaka bojowego i bazowego (powstaje odmiana dla Rosomaka WEM) kosztować ma ok. 25% mniej niż w przypadku rozwiązania konkurencyjnego. Nieoficjalnie wiadomo, iż komplet siatek dla jednego Rosomaka kosztować ma 180-190 tys. złotych, choć nie jest to zapewne wartość ostateczna.

Po raz pierwszy oficjalnie ujawniono, iż już obecnie część Rosomaków jest przygotowanych do instalacji udostępnionych przez Amerykanów 36 urządzeń zagłuszających rodziny Duke (prawdopodobnie chodzi o obecnie masowo wprowadzany do użycia zmodernizowany wariant Counter Radio Controlled Improvised Explosive Device (RCIED) Electronic Warfare (CREW) Duke V2 vel AN/VLQ-12(V)2, produkcji SRCTec z Syracuse). Instalacje realizowane są w Afganistanie we współpracy między producentami Duke’ów, Rosomaków i SZ RP. Także nowoprodukowane Rosomaki mają być przygotowane do podpięcia tych urządzeń zagłuszających. Równolegle większość pojazdów dowódczych jest przygotowana do implementacji, otrzymywanych także od US DoD, systemów śledzenia wojsk (Blue Force Tracking; BFT).

Rozpoczynające się badania trakcyjne, obejmujące m.in. weryfikację zachowania pojazdu z dodanymi siatkami, zwiększającymi szerokość Rosomaka o ok. 70 cm (siatka umieszczona jest w odległości ok. 25 cm od pancerza pojazdu; wedle informacji RAPORT-wto możliwe byłoby zmniejszenie tej odległości, jednak ze względów funkcjonalnych WZM przyjął wymienione rozwiązanie).

Według MON, nowe Rosomaki mają także otrzymać pokazywane od dwóch lat nowe noktowizyjne przyrządy kierowcy PNK-B, opracowane w PCO w Warszawie, pozwalające na zastąpienie obecnie stosowanych pasywnych urządzeń PNK-72 Radomka o polu widzenia ok. 40o – w przypadku PNK-B możliwe jest uzyskanie pola widzenia ok. 110o.
"No chłopcy, kończcie flaszkę i do domu. W nocy ognisko." Kapitan Stopczyk.

Offline John Cool

 • Administrator
 • Dzida laserowa
 • *****
 • Wiadomości: 1.826
 • Karma: +1/-0
Odp: Nasz KTO Rosomak w polskich zagranicznych kontyngentach wojskowych
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 02, 2010, 14:55:28 pm »
Tymczasem do PKW Afganistan trafiają najnowsze Rosomaki m.in. z tzw. LSO - Lekki System Osłon:
http://www.altair.com.pl/start-4742

Cytuj
Nowe Rosomaki w Afganistanie

Prezentujemy udostępnione przez Dowództwo Operacyjne SZ pierwsze zdjęcia najnowszych Rosomaków, wysłanych do Afganistanu w połowie czerwca. Są to egzemplarze z partii 51 zamówionych w 2010.


Prezentowane Rosomaki malowane są w nowym kamuflażu pustynnym (podobnie malowanych jest 10 Rosomaków-WEM). Są wyposażone w mające zwiększyć odporność na ataki przy użyciu RPG-7 lekki system osłon (LSO) przygotowanym przez WZM w oparciu o rozwiązanie zakupione za pośrednictwem Pimco od amerykańskiej spółki QinetiQ (RPGNet LAST Armor).

Pojazdy zostały wyposażone w urządzenia umożliwiające instalację amerykańskich urządzeń do zakłócania detonacji improwizowanych ładunków wybuchowych (rodziny Duke). Mają także system śledzenia położenia wojsk tzw. Blue Force Tracking.

Pojazdy drogą powietrzną transportowane są do bazy Bagram, skąd przyjeżdżają do głównej polskiej bazy Ghazni. Tutaj przechodzą tzw. obsługiwanie zerowe, czyli serwis po transporcie oraz przed eksploatacją na misji. Na ich pancerzach zostaje zamontowany LSO, który na czas transportu z Polski do Afganistanu musiał być zdemontowany. Zajmują się tym pracownicy serwisu WZM, natomiast nad całością transportu pojazdów w rejon misji czuwają żołnierze z 10. Brygady Logistycznej z Opola.

8 Rosomaków, które już zostały przydzielone do poszczególnych baz, ma za sobą sporą liczbę wyjazdów bojowych. Obecnie trwa transport kolejnych pojazdów, które zasilą polski kontyngent. W lipcu planowany jest przerzut 15 dodatkowych Rosomaków.

Do Afganistanu dotrzeć ma także 6 Rosomaków WEM w malowaniu pustynnym, jednak jeszcze bez LSO w odmianie dla WEM. Kontrakt na 10 takich kompletów (oraz 10 kompletów polskiego opancerzenia dodatkowego dla tych pojazdów został zawarty 9 czerwca 2010. Komplet LSO dla Rosomaka WEM kosztuje 295,37 tys. zł (komplet dla Rosomaka bojowego kosztuje 227,41 tys. zł według umowy z 27 kwietnia 2010).

Na bazie informacji Anny Pawlak z PKW-A. Zdjęcia ppłk Maciej Mikielski i st. chor. Adam Roik, DO SZ
"No chłopcy, kończcie flaszkę i do domu. W nocy ognisko." Kapitan Stopczyk.

Ghost

 • Gość
Odp: Nasz KTO Rosomak w polskich zagranicznych kontyngentach wojskowych
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 29, 2010, 19:02:11 pm »
Mam pytanie. Czy gdzieś w swoich obszernych zbiorach zdjęć naszych "Rośków" macie zdjęcie siatki celownika? Szukam tego po całym internecie i jedyne co znalazłem to nazwa i producent: DNRS-288 firma Kollsman.

Offline John Cool

 • Administrator
 • Dzida laserowa
 • *****
 • Wiadomości: 1.826
 • Karma: +1/-0
Odp: Nasz KTO Rosomak w polskich zagranicznych kontyngentach wojskowych
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 10, 2011, 23:33:03 pm »
Oświeżymy trochę wątek. Nasz KTO Rosomak w Czadzie w towarzystwie Mi-17 oraz Gazeli:"No chłopcy, kończcie flaszkę i do domu. W nocy ognisko." Kapitan Stopczyk.

Offline John Cool

 • Administrator
 • Dzida laserowa
 • *****
 • Wiadomości: 1.826
 • Karma: +1/-0
Odp: Nasz KTO Rosomak w polskich zagranicznych kontyngentach wojskowych
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 01, 2012, 14:09:15 pm »
KTO Rosomak M3 wyposażony w tzw. OSS-D (Opancerzone Stanowisko Strzeleckie - Duże).

Jest jeszcze oczywiście OSS-M czyli Opancerzone Stanowisko Strzeleckie - Małe.

"No chłopcy, kończcie flaszkę i do domu. W nocy ognisko." Kapitan Stopczyk.

ajzik

 • Gość
Odp: Nasz KTO Rosomak w polskich zagranicznych kontyngentach wojskowych
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 01, 2012, 18:01:16 pm »
To nie robota talibów, tylko ograniczone umiejętności kierowcy. I to nawet nie tego z Rosomaka.
Offline John Cool

 • Administrator
 • Dzida laserowa
 • *****
 • Wiadomości: 1.826
 • Karma: +1/-0
Odp: Nasz KTO Rosomak w polskich zagranicznych kontyngentach wojskowych
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 02, 2012, 20:06:08 pm »
To znaczy jak - ktoś go z drogi zepchnął?

Akurat ten na fotce to chyba zdaje się Rosomak WEM, znaczy się Wóz Ewakuacji Medycznej. Przed nimi miano wykorzystywać m.in. 4 transportery KTO typu Ryś-MED, pochodne dawnych SKOTów.
"No chłopcy, kończcie flaszkę i do domu. W nocy ognisko." Kapitan Stopczyk.

ajzik

 • Gość
Odp: Nasz KTO Rosomak w polskich zagranicznych kontyngentach wojskowych
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 02, 2012, 20:53:34 pm »
Wóz zrzucił z naczepy niskopodwoziowej na skutek nieostrożnego manewru kierowca ciągnika.

Offline John Cool

 • Administrator
 • Dzida laserowa
 • *****
 • Wiadomości: 1.826
 • Karma: +1/-0
Odp: Nasz KTO Rosomak w polskich zagranicznych kontyngentach wojskowych
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 03, 2012, 01:02:00 am »
No tak ...

PS. Nasi na Highway-1:"No chłopcy, kończcie flaszkę i do domu. W nocy ognisko." Kapitan Stopczyk.

ajzik

 • Gość
Odp: Nasz KTO Rosomak w polskich zagranicznych kontyngentach wojskowych
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 16, 2012, 21:04:31 pm »Offline John Cool

 • Administrator
 • Dzida laserowa
 • *****
 • Wiadomości: 1.826
 • Karma: +1/-0
Odp: Nasz KTO Rosomak w polskich zagranicznych kontyngentach wojskowych
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 17, 2012, 23:03:35 pm »
IEDy/miny?
"No chłopcy, kończcie flaszkę i do domu. W nocy ognisko." Kapitan Stopczyk.

ajzik

 • Gość
Odp: Nasz KTO Rosomak w polskich zagranicznych kontyngentach wojskowych
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 18, 2012, 17:12:59 pm »
Zapewne. Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, czy to były typowe fugasy, czy też miny ppanc - nie mam danych odnośnie tych zdjęć.

Offline John Cool

 • Administrator
 • Dzida laserowa
 • *****
 • Wiadomości: 1.826
 • Karma: +1/-0
Odp: Nasz KTO Rosomak w polskich zagranicznych kontyngentach wojskowych
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 18, 2012, 21:57:16 pm »
Groźnie to raczej nie wygląda, pewnie po remoncie wrócą do linii.

Przy okazji:

"No chłopcy, kończcie flaszkę i do domu. W nocy ognisko." Kapitan Stopczyk.

Sherman

 • Gość

Offline John Cool

 • Administrator
 • Dzida laserowa
 • *****
 • Wiadomości: 1.826
 • Karma: +1/-0
Odp: Nasz KTO Rosomak w polskich zagranicznych kontyngentach wojskowych
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 20, 2012, 10:58:05 am »
Trudno powiedzieć - w sumie też spodziewałem się osłony z całej serii granatów dymnych.
"No chłopcy, kończcie flaszkę i do domu. W nocy ognisko." Kapitan Stopczyk.